Image for TW-06-02-L-S-120-120 is not available
TW-06-02-L-S-120-120
DigiKey Part Number
612-TW-06-02-L-S-120-120-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TW-06-02-L-S-120-120
Description
CONN BRD STACK 2.00 6POS
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6 Position Header Spacer Connector 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TW-06-02-L-S-120-120 Models
Category
Length - Post (Mating)
0.137" (3.480mm)
Manufacturer
Samtec Inc.
Length - Stack Height
0.120" (3.048mm)
Series
Length - Tail
0.120" (3.048mm)
Packaging
Bulk
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination
Solder
Number of Positions
6
Contact Finish - Post (Mating)
Gold
Pitch
0.079" (2.00mm)
Contact Finish Thickness - Post (Mating)
10.0µin (0.25µm)
Number of Rows
1
Color
Black
Length - Overall Pin
0.377" (9.576mm)