9BMB12P2S01
DigiKey Part Number
9BMB12P2S01-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9BMB12P2S01
Description
FAN BLOWER 97.1X33MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Blower 12VDC Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H Ball 43.1 CFM (1.21m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9BMB12P2S01 Models
Category
Noise
59.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
16.8 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
cURus, TUV
Size / Dimension
Rectangular/Rounded - 97.1mm L x 95mm H
Weight
0.419 lb (190.06 g)
Width
33.00mm
Current Rating (Amps)
1.40A
Air Flow
43.1 CFM (1.21m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
2.450 in H2O (610.0 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C