9GV1212P1G01
DigiKey Part Number
1688-2282-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
9GV1212P1G01
Description
FAN AXIAL 120X38MM 12VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 12VDC Square - 120mm L x 120mm H Ball 192.6 CFM (5.39m³/min) 4 Wire Leads
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
9GV1212P1G01 Models
Category
Noise
60.0dB(A)
Mfr
Power (Watts)
25.2 W
Series
RPM
Packaging
Box
Termination
4 Wire Leads
Part Status
Active
Operating Temperature
-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)
Voltage - Rated
Approval Agency
CSA, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 120mm L x 120mm H
Weight
0.794 lb (360.15 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
2.10A
Air Flow
192.6 CFM (5.39m³/min)
Voltage Range
10.2 ~ 13.8VDC
Static Pressure
1.063 in H2O (264.8 Pa)
Material - Frame
Plastic
Bearing Type
Ball
Material - Blade
Plastic
Fan Type
Lifetime @ Temp.
40000 Hrs @ 60°C