ATS01N103FT
DigiKey Part Number
4008-ATS01N103FT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATS01N103FT
Description
SOFT START 110-480VAC 3A ATS01
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Motor Starter 99 ~ 528VAC Supply 3A 110 ~ 480V Load
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ATS01N103FT Models
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage - Load
110 ~ 480V
Series
Current - Output
3A
Packaging
Box
Wattage - Load
1.1 kW
Part Status
Active
Voltage - Supply
99 ~ 528VAC
Type
Module
Mounting Type
Chassis Mount
Motor Type
AC Motor
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C