K10F003UCH
DigiKey Part Number
4008-K10F003UCH-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K10F003UCH
Description
SWITCH SELECT 3POS 3PDT 6A 120V
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Selector Switch 3 Position 3PDT 6A (AC), 10A (DC) 120 V Panel Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
K10F003UCH Models
Category
Voltage Rating - AC
120 V
Manufacturer
Schneider Electric
Voltage Rating - DC
24 V
Series
Illumination
Non-Illuminated
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Standard
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Oil and Water Resistant
Circuit
3PDT
Operating Temperature
-20°C ~ 55°C
Number of Positions
3
Mechanical Life
1,000,000 Cycles
Switch Function
On-Off-On
Electrical Life
100,000,000 Cycles
Current Rating (Amps)
6A (AC), 10A (DC)