LC1D115N7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 115 A 415VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
SEN66 Air Quality Monitor Sensor Evaluation Kit - Unboxing | DigiKey
LC1D115N7
DigiKey Part Number
4008-LC1D115N7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D115N7
Description
CONTACTOR
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1D115N7 Models
Category
Switching Voltage
1000VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Part Status
Active
Must Operate Voltage
332 VAC
Must Release Voltage
124.5 VAC
Coil Voltage
415VAC
Operate Time
50 ms
Release Time
20 ms
Contact Rating (Current)
115 A