LC1D40A6M7
DigiKey Part Number
4008-LC1D40A6M7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1D40A6M7
Description
TESYS 3P EVLK CTR40A18,5KWAC3 22
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 40 A 220VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1D40A6M7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
176 VAC
Must Release Voltage
66 VAC
Coil Voltage
220VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
40 A