LC1DT25BL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 25 A 24VDC Coil Chassis Mount, DIN Rail
LC1DT25JD
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1DT25BL
DigiKey Part Number
4008-LC1DT25BL-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT25BL
Description
TESYS 4P CTR 25A AC-1 24VDC COIL
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT25BL Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts, Diode
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
19.2 VDC
Must Release Voltage
2.4 VDC
Coil Voltage
24VDC
Operate Time
88.55 ms
Release Time
30 ms
Contact Rating (Current)
25 A