LC1DT32E7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Schneider Electric
In Stock: 0
Datasheet
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 32 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
LC1DT32E7
TeSys Deca-The New Generation Motor Starters
LC1DT32E7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT32E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT32E7
Description
TESYS 4P CONTACTOR 32A AC-1 48VA
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LC1DT32E7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
32 A