LC1DT80A6F7
DigiKey Part Number
4008-LC1DT80A6F7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC1DT80A6F7
Description
4P EVLK CONT 80A AC1 110VAC LUG
Detailed Description
Contactor 4PST-NO (4 Form A) 80 A 110VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
EDA/CAD Models
LC1DT80A6F7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Features
Auxiliary Contacts
Series
Termination Style
Box Lug
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
88 VAC
Must Release Voltage
33 VAC
Coil Voltage
110VAC
Operate Time
26 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
80 A