LC2D32E7
DigiKey Part Number
4008-LC2D32E7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC2D32E7
Description
TESYS REVERSING CONTACTOR
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 48VAC Coil Chassis Mount, DIN Rail
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC2D32E7 Models
Category
Switching Voltage
690VAC, 300VDC - Max
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Must Operate Voltage
38.4 VAC
Must Release Voltage
14.4 VAC
Coil Voltage
48VAC
Operate Time
22 ms
Release Time
19 ms
Contact Rating (Current)
32 A