LC3D32AP7
DigiKey Part Number
4008-LC3D32AP7-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LC3D32AP7
Description
TESYS S.D 1S ON PLATE 230V50/60
Manufacturer Standard Lead Time
5 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Contactor 3PST-NO (3 Form A) 32 A 230VAC Coil Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LC3D32AP7 Models
Category
Contact Rating (Current)
32 A
Manufacturer
Schneider Electric
Switching Voltage
690VAC - Max
Series
Features
Auxiliary Contacts
Packaging
Box
Termination Style
Screw Terminal
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Mounting Type
Chassis Mount
Must Operate Voltage
184 VAC
Coil Voltage
230VAC
Must Release Voltage
69 VAC