SDC36.TCT
DigiKey Part Number
SDC36.TCTTR-ND - Tape & Reel (TR)
SDC36.TCTCT-ND - Cut Tape (CT)
SDC36.TCTDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDC36.TCT
Description
TVS DIODE 33VWM 45VC SOT23-3
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
45V Clamp 4A (1.2/50µs) Ipp Tvs Diode Surface Mount SOT-23-3
Category
Power - Peak Pulse
200W
Mfr
Power Line Protection
No
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
General Purpose
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
45pF @ 1MHz
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C (TJ)
Unidirectional Channels
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
33V (Max)
Package / Case
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Voltage - Breakdown (Min)
36V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
45V
Base Product Number
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
4A (1.2/50µs)