EL240A30-05
DigiKey Part Number
CC2445-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL240A30-05
Description
SSR RELAY SPST-NO 30A 24-280V
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Solid State Photo-Coupled Relay (Photorelay) SPST-NO (1 Form A) Module
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EL240A30-05 Models
Category
Voltage - Input
4 ~ 8VDC
Mfr
Voltage - Load
24 V ~ 280 V
Series
Load Current
30 A
Packaging
Bulk
Termination Style
Quick Connect - 0.187"/0.250"
Part Status
Active
Operating Temperature
-30°C ~ 80°C