S8-2405VU
DigiKey Part Number
725-1575-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
S8-2405VU
Description
RELAY REED SPST 1A 24V UL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Reed Relay SPST-NO (1 Form A) 24VDC Coil Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
S8-2405VU Models
Category
Coil Current
15.5 mA
Manufacturer
Sensata Technologies, Inc.
Coil Type
Non Latching
Series
Termination Style
PC Pin
Packaging
Bulk
Must Operate Voltage
19 VDC
Part Status
Active
Must Release Voltage
4 VDC
Mounting Type
Through Hole
Operate Time
1 ms
Coil Voltage
24VDC
Release Time
0.5 ms
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Rating (Current)
1 A
Contact Material
Rhodium (Rh)
Switching Voltage
1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Resistance
1.55 kOhms