SSF67B50B200 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 725-1199-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SSF67B50B200 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SSF67B50B200 Models |
Category | Minimum Liquid Specific Gravity 0.8 |
Manufacturer Sensata Technologies, Inc. | Switch Actuation Level 1.969", 7.874" (50mm, 200mm) |
Series | Mounting Type Panel Mount, M16x2 Thread |
Packaging Bulk | Material - Housing & Prism 316 Stainless Steel |
Part Status Obsolete | Operating Temperature 135°C |
Type Liquid | Voltage Rating 120VDC, 240VAC |