3R420TD-8
DigiKey Part Number
5789-3R420TD-8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3R420TD-8
Description
GDT 420V 20KA 3 POLE TH
Customer Reference
Detailed Description
Gas Discharge Tube 420 V 20000A (20kA) ±20% 3 Pole Through Hole
Category
Impulse Discharge Current (8/20µs)
20000A (20kA)
Tolerance
±20%
Voltage - DC Spark Over (Nom)
420 V