BZT52C10
DigiKey Part Number
5399-BZT52C10TR-ND - Tape & Reel (TR)
5399-BZT52C10CT-ND - Cut Tape (CT)
5399-BZT52C10DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52C10
Description
INDEPENDENT TYPE 9.4V~10.6V 500M
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 10 V 500 mW ±6% Surface Mount SOD-123
Category
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
200 nA @ 7 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Active
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Tolerance
±6%
Package / Case
Power - Max
500 mW