3RA61201EB32
DigiKey Part Number
3473-3RA61201EB32-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3RA61201EB32
Description
DOL COMPACT STARTER 24VUC 8-32A
Detailed Description
Motor Starter 24VAC/DC Supply 32A 690V Load
Category
Number of Motors
1
Manufacturer
Siemens
Voltage - Load
690V
Packaging
Bulk
Current - Output
32A
Part Status
Active
Wattage - Load
11000 W
Type
Module
Voltage - Supply
24VAC/DC
Motor Type
AC Motor
Mounting Type
DIN Rail
Control / Drive Type
Motor Starter
Operating Temperature
-20°C ~ 60°C