LB130S56K
DigiKey Part Number
LB130S56K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LB130S56K
Description
AC/DC CONVERTER 56V 130W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
90%
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Open Frame
Features
PFC, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.22" H (127.0mm x 76.2mm x 31.1mm)
Voltage - Output 1
56V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
2.32 A