MINT1175A1506K01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
FORTEC Power GmbH
In Stock: 1
Datasheet
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
MINT1175A Series
MINT1175A1506K01
DigiKey Part Number
271-2795-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1175A1506K01
Description
AC/DC CONVERTER 15V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
15V
Current - Output 1
8 A