MINT1175A5606K01
DigiKey Part Number
271-2792-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1175A5606K01
Description
AC/DC CONVERTER 56V 120W
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 56V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.30" H (101.6mm x 50.8mm x 33.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE
Voltage - Output 1
56V
Current - Output 1
2.1 A