MINT1400A4810L01 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
MFR Recommended
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 1
Datasheet
Similar
SL POWER / Advanced Energy
In Stock: 0
Datasheet
Similar
In Stock: 0
Open Frame AC DC Converters 1 Output 48V 80 ~ 270 VAC Input
MINT1400 SERIES
MINT1400A4810L01
DigiKey Part Number
271-2788-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MINT1400A4810L01
Description
AC/DC CONVERTER 48V 250W
Customer Reference
Detailed Description
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
88%
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Remote On/Off, Remote Sense, Standby Output, Universal Output
Size / Dimension
7.00" L x 3.94" W x 1.57" H (177.8mm x 100.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
80 ~ 270 VAC
Approval Agency
CE, cURus
Voltage - Output 1
48V
Current - Output 1
5.2 A