NGB250S12K
DigiKey Part Number
271-NGB250S12K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
NGB250S12K
Description
AC/DC CONVERTER 12V 175W
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 12V 85 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4.5 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 80°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Adjustable Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.40" H (101.6mm x 50.8mm x 35.6mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cURus, DEMKO
Voltage - Output 1
12V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
14.6 A