NGB250S15K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 271-NGB250S15K-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | NGB250S15K |
Description | AC/DC CONVERTER 15V 176W |
Manufacturer Standard Lead Time | 24 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 85 ~ 264 VAC Input |
Datasheet | Datasheet |
Category | Applications ITE (Commercial), Medical |
Mfr | Voltage - Isolation 4.5 kV |
Series | Efficiency 90% |
Packaging Box | Operating Temperature -20°C ~ 80°C (With Derating) |
Part Status Active | Features Adjustable Output, Universal Input |
Type Open Frame | Mounting Type Chassis Mount |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 4.00" L x 2.00" W x 1.40" H (101.6mm x 50.8mm x 35.6mm) |
Voltage - Input 85 ~ 264 VAC | Approval Agency CE, cURus, DEMKO |
Voltage - Output 1 15V | Standard Number 60601-1; 62368-1 |
Current - Output 1 11.7 A | Minimum Load Required No |