SMCJ90CA
DigiKey Part Number
1655-SMCJ90CATR-ND - Tape & Reel (TR)
1655-SMCJ90CACT-ND - Cut Tape (CT)
1655-SMCJ90CADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMCJ90CA
Description
TVS DIODE 90VWM 146VC DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
146V Clamp 103A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
103A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Line Protection
No
Part Status
Active
Applications
General Purpose
Type
Zener
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Bidirectional Channels
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
90V
Package / Case
DO-214AB, SMC
Voltage - Breakdown (Min)
100V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
146V