SST130U-600D
DigiKey Part Number
1655-2121-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST130U-600D
Description
TRIAC 600V 0.8A TO92
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 800 mA Through Hole TO-92
Category
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Manufacturer
SMC Diode Solutions
Current - Hold (Ih) (Max)
7 mA
Packaging
Bulk
Configuration
Single
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Standard
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
800 mA
Supplier Device Package
TO-92
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V
Base Product Number
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
400A @ 50Hz