SST131U-600D
DigiKey Part Number
1655-2262-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST131U-600D
Description
TRIAC 600V 1A TO92
Detailed Description
TRIAC Standard 600 V 1 A Through Hole TO-92
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
16A @ 50Hz
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
10 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
7 mA
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-226-3, TO-92-3 (TO-226AA)
Current - On State (It (RMS)) (Max)
1 A
Supplier Device Package
TO-92
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.3 V