SDN40-24-480C
DigiKey Part Number
2106-SDN40-24-480C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SDN40-24-480C
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 24V 960W
Detailed Description
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 24V 40A
Category
Voltage - Output 1
24V
Current - Output (Max)
40A
Series
Power (Watts)
960W
Efficiency
94%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
320 ~ 540 VAC
Size / Dimension
4.66" L x 7.09" W x 4.85" H (118.4mm x 180.1mm x 123.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
550V
Approval Agency
CE, cULus, cURus, EAC
DC Voltage - Input (Max)
650V