HVCB0805FDC15M0
DigiKey Part Number
HVCB0805FDC15M0TR-ND - Tape & Reel (TR)
HVCB0805FDC15M0CT-ND - Cut Tape (CT)
HVCB0805FDC15M0DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVCB0805FDC15M0
Description
RES 15M OHM 1% 1/5W 0805
Detailed Description
15 MOhms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) High Voltage, Moisture Resistant, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
HVCB0805FDC15M0 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.025" (0.64mm)