KAL50JBR500
DigiKey Part Number
738-KAL50JBR500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
KAL50JBR500
Description
RES CHAS MNT 0.5 OHM 5% 50W
Detailed Description
500 mOhms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
EDA/CAD Models
KAL50JBR500 Models
Category
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 275°C
Resistance
500 mOhms
Size / Dimension
1.968" L x 1.140" W (49.99mm x 28.96mm)
Tolerance
±5%
Height - Seated (Max)
0.641" (16.28mm)
Power (Watts)
50W