1.5KE300CA | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 1.5KE300CA |
Description | TVS DIODE 256VWM 414VC DO201 |
Customer Reference | |
Detailed Description | 414V Clamp 3.6A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 1.5KE300CA Models |
Category | Current - Peak Pulse (10/1000µs) 3.6A |
Mfr | Power - Peak Pulse 1500W (1.5kW) |
Series | Power Line Protection Yes |
Packaging Cut Tape (CT) Tape & Box (TB) | Applications General Purpose |
Part Status Obsolete | Capacitance @ Frequency 250pF @ 1MHz |
Type Zener | Operating Temperature -55°C ~ 150°C |
Bidirectional Channels 1 | Mounting Type Through Hole |
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 256V | Package / Case DO-201AA, DO-27, Axial |
Voltage - Breakdown (Min) 285V | Supplier Device Package |
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 414V | Base Product Number |