BTA20-600CWRG
DigiKey Part Number
497-3390-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BTA20-600CWRG
Description
TRIAC ALTERNISTOR 600V 20A TO220
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
TRIAC Alternistor - Snubberless 600 V 20 A Through Hole TO-220
EDA/CAD Models
BTA20-600CWRG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)
210A, 200A
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)
35 mA
Series
Current - Hold (Ih) (Max)
50 mA
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Triac Type
Alternistor - Snubberless
Voltage - Off State
600 V
Package / Case
TO-220-3
Current - On State (It (RMS)) (Max)
20 A
Supplier Device Package
TO-220
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)
1.5 V