LDL40PU33RY
DigiKey Part Number
497-LDL40PU33RYTR-ND - Tape & Reel (TR)
497-LDL40PU33RYCT-ND - Cut Tape (CT)
497-LDL40PU33RYDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDL40PU33RY
Description
IC REG LINEAR 3.3V 200MA 6-DFN
Manufacturer Standard Lead Time
26 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 200mA 6-DFN (2x2)
Category
Current - Quiescent (Iq)
5 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
500 µA
Series
PSRR
70dB (1kHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Control Features
Current Limit, Enable, Power Good
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 150°C (TJ)
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
40V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V
Package / Case
6-WDFN Exposed Pad
Voltage Dropout (Max)
1V @ 200mA