SCTH90N65G2V-7 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | SCTH90N65G2V-7 |
Description | SICFET N-CH 650V 90A H2PAK-7 |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 650 V 90A (Tc) 330W (Tc) Surface Mount H2PAK-7 |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | SCTH90N65G2V-7 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 5V @ 1mA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 157 nC @ 18 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) +22V, -10V |
Part Status Obsolete | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 3300 pF @ 400 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 330W (Tc) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 650 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package H2PAK-7 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 18V | Package / Case |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 26mOhm @ 50A, 18V | Base Product Number |