STB6N60M2 | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | STB6N60M2 |
Description | MOSFET N-CH 600V 4.5A D2PAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 600 V 4.5A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount D2PAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | STB6N60M2 Models |
Category | Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 250µA |
Mfr | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 8 nC @ 10 V |
Series | Vgs (Max) ±25V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 232 pF @ 100 V |
Part Status Active | Power Dissipation (Max) 60W (Tc) |
FET Type | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Technology | Mounting Type Surface Mount |
Drain to Source Voltage (Vdss) 600 V | Supplier Device Package D2PAK |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Package / Case |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 10V | Base Product Number |
Rds On (Max) @ Id, Vgs 1.2Ohm @ 2.25A, 10V |