STB6N60M2
DigiKey Part Number
497-13934-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-13934-1-ND - Cut Tape (CT)
497-13934-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STB6N60M2
Description
MOSFET N-CH 600V 4.5A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 600 V 4.5A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount D2PAK
EDA/CAD Models
STB6N60M2 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
8 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±25V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
232 pF @ 100 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
600 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
1.2Ohm @ 2.25A, 10V