STD70NS04ZL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
onsemi
In Stock: 201
Datasheet
Similar
onsemi
In Stock: 103
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 93,382
Infineon Technologies
In Stock: 0
Renesas Electronics Corporation
N-Channel 33 V 70A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount DPAK
STD70NS04ZL
DigiKey Part Number
497-10411-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STD70NS04ZL
Description
MOSFET N-CH 33V 70A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
13 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STD70NS04ZL Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
32 nC @ 5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1800 pF @ 25 V
Part Status
Active
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Technology
Mounting Type
Surface Mount
Drain to Source Voltage (Vdss)
33 V
Supplier Device Package
DPAK
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
10.5mOhm @ 30A, 10V