STGWA75H65DFB2
DigiKey Part Number
497-STGWA75H65DFB2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STGWA75H65DFB2
Description
IGBT TRENCH FS 650V 115A TO247
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
IGBT Trench Field Stop 650 V 115 A 357 W Through Hole TO-247 Long Leads
EDA/CAD Models
STGWA75H65DFB2 Models
Category
Switching Energy
1.428mJ (on), 1.05mJ (off)
Gate Charge
207 nC
Packaging
Tube
Td (on/off) @ 25°C
28ns/100ns
Part Status
Active
Test Condition
400V, 75A, 2.2Ohm, 15V
IGBT Type
Trench Field Stop
Reverse Recovery Time (trr)
88 ns
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)
650 V
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
Current - Collector (Ic) (Max)
115 A
Current - Collector Pulsed (Icm)
225 A
Package / Case
TO-247-3
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic
2V @ 15V, 75A
Supplier Device Package
TO-247 Long Leads
Power - Max
357 W