STL90N3LLH6 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Alpha & Omega Semiconductor Inc.
In Stock: 2,440
Datasheet
Similar
Infineon Technologies
In Stock: 22,296
Datasheet
Infineon Technologies
In Stock: 831
Texas Instruments
Texas Instruments
onsemi
onsemi
N-Channel 30 V 90A (Tc) 60W (Tc) Surface Mount PowerFlat™ (5x6)
8-PowerVDFN
STL90N3LLH6
DigiKey Part Number
497-10991-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STL90N3LLH6
Description
MOSFET N-CH 30V 90A POWERFLAT
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
STL90N3LLH6 Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
1V @ 250µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
17 nC @ 4.5 V
Series
Vgs (Max)
±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1690 pF @ 25 V
Part Status
Last Time Buy
Power Dissipation (Max)
60W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Supplier Device Package
PowerFlat™ (5x6)
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
4.5mOhm @ 12A, 10V