STM32L151CCT6TR
DigiKey Part Number
497-19371-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-19371-1-ND - Cut Tape (CT)
497-19371-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151CCT6TR
Description
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 48LQFP
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 256KB (256K x 8) FLASH 48-LQFP (7x7)
EDA/CAD Models
STM32L151CCT6TR Models
EEPROM Size
8K x 8
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
RAM Size
32K x 8
Part Status
Active
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 14x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz