STM32L151RBT6
DigiKey Part Number
497-11193-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STM32L151RBT6
Description
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 64LQFP
Customer Reference
Detailed Description
ARM® Cortex®-M3 STM32L1 Microcontroller IC 32-Bit 32MHz 128KB (128K x 8) FLASH 64-LQFP (10x10)
EDA/CAD Models
STM32L151RBT6 Models
EEPROM Size
4K x 8
Packaging
Tray
RAM Size
16K x 8
Part Status
Not For New Designs
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
1.8V ~ 3.6V
Data Converters
A/D 20x12b; D/A 2x12b
Core Processor
ARM® Cortex®-M3
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
32MHz