STPS10150CG-TR
DigiKey Part Number
497-6571-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-6571-1-ND - Cut Tape (CT)
497-6571-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPS10150CG-TR
Description
DIODE ARRAY SCHOTT 150V 5A D2PAK
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 1 Pair Common Cathode 150 V 5A Surface Mount TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
EDA/CAD Models
STPS10150CG-TR Models
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
920 mV @ 5 A
Manufacturer
STMicroelectronics
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 150 V
Operating Temperature - Junction
175°C (Max)
Diode Configuration
1 Pair Common Cathode
Mounting Type
Surface Mount
Technology
Schottky
Package / Case
TO-263-3, D2PAK (2 Leads + Tab), TO-263AB
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
150 V
Supplier Device Package
D2PAK
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
5A