STPSC10H065BY-TR
DigiKey Part Number
497-18139-2-ND - Tape & Reel (TR)
497-18139-1-ND - Cut Tape (CT)
497-18139-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065BY-TR
Description
DIODE SIL CARBIDE 650V 10A DPAK
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Surface Mount DPAK
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
STPSC10H065BY-TR Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Mfr
Capacitance @ Vr, F
480pF @ 0V, 1MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q101
Technology
Mounting Type
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Package / Case
Current - Average Rectified (Io)
10A
Supplier Device Package
DPAK
Speed
Zero Recovery Time > 500mA (Io)
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C