STPSC10H065DI
DigiKey Part Number
497-14574-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STPSC10H065DI
Description
DIODE SIC 650V 10A TO220AC INS
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode 650 V 10A Through Hole TO-220AC ins
EDA/CAD Models
STPSC10H065DI Models
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 650 V
Packaging
Tube
Mounting Type
Part Status
Active
Supplier Device Package
TO-220AC ins
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
650 V
Operating Temperature - Junction
-40°C ~ 175°C
Current - Average Rectified (Io)
10A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.75 V @ 10 A