STTH200L06TV1
DigiKey Part Number
497-4408-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH200L06TV1
Description
DIODE MODULE GP 600V 120A ISOTOP
Manufacturer Standard Lead Time
25 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 600 V 120A Chassis Mount ISOTOP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
120 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 µA @ 600 V
Part Status
Active
Operating Temperature - Junction
150°C (Max)
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
120A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.55 V @ 100 A