STTH6006TV1
DigiKey Part Number
497-12805-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STTH6006TV1
Description
DIODE MODULE GP 600V 30A ISOTOP
Detailed Description
Diode Array 2 Independent 600 V 30A Chassis Mount ISOTOP
Category
Speed
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Manufacturer
STMicroelectronics
Reverse Recovery Time (trr)
70 ns
Packaging
Tube
Current - Reverse Leakage @ Vr
25 µA @ 600 V
Operating Temperature - Junction
-55°C ~ 150°C
Diode Configuration
2 Independent
Mounting Type
Chassis Mount
Technology
Standard
Package / Case
ISOTOP
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max)
600 V
Supplier Device Package
ISOTOP®
Current - Average Rectified (Io) (per Diode)
30A
Base Product Number
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1.85 V @ 30 A