STW15NK90Z
DigiKey Part Number
497-3557-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
STW15NK90Z
Description
MOSFET N-CH 900V 15A TO247-3
Detailed Description
N-Channel 900 V 15A (Tc) 350W (Tc) Through Hole TO-247-3
EDA/CAD Models
STW15NK90Z Models
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
4.5V @ 150µA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
256 nC @ 10 V
Series
Vgs (Max)
±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
6100 pF @ 25 V
Power Dissipation (Max)
350W (Tc)
FET Type
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Drain to Source Voltage (Vdss)
900 V
Supplier Device Package
TO-247-3
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Package / Case
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Base Product Number
Rds On (Max) @ Id, Vgs
550mOhm @ 7.5A, 10V