TN815-600B-TR | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | TN815-600B-TR |
Description | SCR 600V 8A DPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 15 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | SCR 600 V 8 A Standard Recovery Surface Mount DPAK |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | TN815-600B-TR Models |
Category | Current - Hold (Ih) (Max) 40 mA |
Manufacturer STMicroelectronics | Current - Off State (Max) 5 µA |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm) 70A, 73A |
Part Status Active | SCR Type Standard Recovery |
Voltage - Off State 600 V | Operating Temperature -40°C ~ 125°C |
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max) 1.3 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Gate Trigger (Igt) (Max) 15 mA | Package / Case TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63 |
Voltage - On State (Vtm) (Max) 1.6 V | Supplier Device Package DPAK |
Current - On State (It (AV)) (Max) 5 A | Base Product Number |
Current - On State (It (RMS)) (Max) 8 A |