PEC34DACN
DigiKey Part Number
S2032E-34-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PEC34DACN
Description
CONN HEADER VERT 68POS 2.54MM
Customer Reference
Detailed Description
Connector Header Through Hole 68 position 0.100" (2.54mm)
Category
Contact Length - Mating
0.230" (5.84mm)
Mfr
Contact Length - Post
0.320" (8.13mm)
Packaging
Bulk
Overall Contact Length
0.650" (16.51mm)
Insulation Height
0.100" (2.54mm)
Number of Rows
2
Contact Material
Phosphor Bronze
Row Spacing - Mating
Operating Temperature
-65°C ~ 125°C
Current Rating (Amps)
3A
Alternate Length
CONN HEADER VERT 34POS 2.54MM
In-Stock: 0
CONN HEADER VERT 72POS 2.54MM
In-Stock: 44
CONN HEADER VERT 2POS
In-Stock: 283
CONN HEADER VERT 4POS 2.54MM
In-Stock: 5497
CONN HEADER VERT 6POS 2.54MM